10 tipov ako vybrať poschodovú posteľ

Správna poschodová posteľ by mala splniť hneď niekoľko veľmi dôležitých požiadaviek. Ak by sme si ich mali zhrnúť, potom máme k dispozícii prehľadný a samozrejme aj objektívne návod k tomu, ako danú posteľ pre svoje deti vybrať. A to vzhľadom na to, aby sa im na nej nielen dobre spalo, ale aby tiež perfektne zapadala do samotného detskej izby.

1) Kvalita materiálu je základ

Tým najdôležitejším, čo s danou posteľou rozhodne súvisí, to je materiál. Dnes existuje niekoľko variantov, a to od kovových konštrukcií, po tie drevené, poprípade aj kombinované. Daný materiál by mal hlavne pôsobiť pevne, odolne a tiež stabilne, s čím môže súvisieť tiež nosnosť. A to nielen hornej postele, ale samozrejme celkovej konštrukcie, pretože tá spodná časť veľmi často stojí na 4 nohách, podobne ako bežná posteľ. Pri výbere teda nič nepokazíme, ak siahneme po oceľovej konštrukcii, alebo po masívu, teda pevnom celistvom drevu.

2) Vhodný dizajn je samozrejmosťou

So samotným materiálom iste súvisí aj celkový dizajn postele. Tá by mala ideálne ladiť s ostatným nábytkom detskej izby, a mala by do neho dokonale zapadať. Perfektnou voľbou je už spomínané surové drevo, alebo aspoň zaujímavé farebné prevedenia, a to aj v prípade kovovej varianty.

3) Správna výška oboch posteľou

V tejto súvislosti je potrebné posudzovať jednotlivé postele jednotlivo. Tá spodná by nemala byť vo väčšej výške, než je 30 centimetrov, a to hlavne pre čo najpohodlnejšie zliezanie, ale aj prípadné riziká spojené s pádom. Horná posteľ by potom mala byť v takej výške, aby malo dieťa na spodnej dostatok miesta. Na druhej strane by ale nemala byť moc vysoko, a to pre dostatok miesta pod stropom, ale aj pre nekvalitné, horúci a vydýchaný vzduch, ktorý sa tu môže držať.

4) Bezpečnosť na prvom mieste

S poschodovou posteľou ide ruka v ruke aj bezpečnosť. Nielen u hornej, ale aj u tej spodnej by malo byť samozrejmosťou pevní zábradlie, ktoré logicky zamedzí pádu dieťaťa. Na toto je dnes dbané u väčšiny výrobcov, čo znamená, že dodávané poschodové postele tieto požiadavky väčšinou už spĺňajú.

5) Akú zvoliť dĺžku a šírku?

Keďže obe postele sú v prípade týchto kombinácií rovnaké, mala by sa výška a šírka určovať podľa veľkosti väčšieho zo súrodencov. Dĺžka by tak mala byť aspoň o 15 centimetrov vyšší, než je jeho reálna výška. Šírku potom voľte aspoň 80, radšej však 100 centimetrov.

6) Nezabudnite na úložný priestor

Keďže je palanda volená is ohľadom na úsporu miesta, je logické, že na tú by sme mali dbať v prvom rade. Je preto dobré staviť na také varianty, ktoré ním disponujú, keďže nám tak umožní uschovať veľa vecí.

7) Cenu ovplyvňuje veľa faktorov

Pri výbere rozhodne nesledujte len ceny. Tá nie je vždy hlavným faktorom, pretože palanda z kvalitného materiálu v typickej konštrukcii môže byť často lacnejšie, než menej kvalitný model, len s netypickými veľkosťami, alebo rozložením.

8) Zvoľte pohodlné a zároveň bezpečné schodíky

S palandami súvisí aj nutnosť dostať sa práve do hornej postele, ale aj dole z nej. S tým by malo súvisieť to, aby to bolo bezpečné, ale samozrejme aj pohodlné. Zvlášť pre menšie deti by mohol byť úzky a kolmý rebrík spojený s veľkým rizikom.

9) Stabilita počas spánku

V súvislosti s kvalitou určite súvisí aj celková stabilita danej postele. Aj keď dochádza na hornej posteli k častému prevaľovanie, rozhodne by nemalo dochádzať k tomu, že by sa palanda akokoľvek kývala, Vrzala, alebo pôsobila nestabilným dojmom.

10) Nezabudnime ani na doplnky

Pri výbere môžeme zohľadniť aj to, aké sú k posteli prípadné doplnky. Tými môže byť napríklad aj vhodný rošt, ktorý slúži ako podklad pod samotnú matrac, a mal by byť nevyhnutnou súčasťou oboch postelí, teda ako hornej, tak aj spodný.