Poschodové postele

Predstavme si malý byt, v ktorom žije štvorčlenná rodina. Teda obaja rodičia, s ktorými celý byt zdieľa aj ich deti, a to v podobe dvoch súrodencov. Tí samozrejme zdieľa spoločnú izbu, ktorý rozhodne nie je nijako veľký. A práve jeho vybavenia môže byť pre mnohých rodičov orieškom. A zatiaľ čo u bežného nábytku možno robiť kompromisy, v prípade lôžok rozhodne kompromis neexistuje. Aspoň teda s ohľadom na kvalitu spánku oboch detí. Napriek tomu ale riešenie existuje, kedy dôjde k perfektnému využitie prázdneho priestoru nad posteľou prvý, kedy sa bude jednať o riešenie, ktoré prinesú poschodové postele – obľúbený prvok všetkých zdieľaných detských izieb.

Ideálna voľba pre staršie deti

Samozrejme s voľbou práve takého typu postele súvisí to, že by mala byť určená hlavne starším deťom. Teda aby sme dané tvrdenie spresnili, starší zo súrodencov by mal byť ten, ktorý bude spať hore. Práve vrchná poloha totiž môže prinášať určité riziká, a to nielen z hľadiska bezpečnosti, ale aj s ohľadom na dostupnosť práve hornej poschodovej postele. Preto je rozhodne nutné zvážiť tento postup v prípade, že máte ešte menšie deti, alebo si nie ste istí, či by to staršia zo súrodencov skutočne zvládol. Ak nie, bohužiaľ vám nezostáva nič iné, než bežné postele. Prípadnú variantom ale môže byť aj menšie detská poschodová posteľ , ktorá by v tomto smere nemusela byť zase takým problémom. V mnohých prípadoch ide totiž hlavne o zvyk a teda o prvé dni na nej.

Spať blízko stropu nemusí byť vždy výhodné

S ohľadom na prednosti daného riešenia ale je určite treba spomenúť aj jedno drobné negatívum, ktoré môžu poschodové postele mať. To sa týka hlavne teda postele vrchnú, ktorá sa nachádza blízko stropu. Všetko totiž súvisí s teplotou v samotnom izbe, a to v tom smere, že teplý vzduch sa logicky drží vyššie. A tak zatiaľ čo dieťa na spodnej posteli má z hľadiska teploty dokonalý komfort, dieťaťu v hornej časti postele môže byť veľké teplo. Podobne je to ale aj naopak, kedy horná môže mať optimálnu teplotu k spánku, a spodnému môže byť zase zima.
Všetko ale nemusí byť nutne iba takto povedané, keďže komfort závisí (detské matrace) aj na štýle vykurovanie, na veľkosti jednotlivých miestností, alebo na celkovom odvetrávanie, či udržiavanie konštantných teplôt. U bežných panelákových bytov je však s týmto negatívom rozhodne dobré počítať. Okrem teploty v hornej časti miestnosti ale môže byť problémom aj vydýchaný, často aj suchý vzduch.

Materiálov je celá rada

So samotnou konštrukciou, z ktorej je daná poschodová posteľ vyrobená by potom malo súvisieť aj to, aby sa jednalo o materiál skutočne maximálne pevný a odolný. Dnes sa používajú hlavne dva typy, a to buď drevo, alebo tiež kovová konštrukcia. Obe varianty majú samozrejme svoje prednosti. Drevo hlavne z hľadiska svojho vzhľadu, a to preto, že do mnohých interiérov oveľa viac a lepšie zapadá.

Oproti tomu kovovej konštrukcie síce nie sú z hľadiska vzhľadu natoľko príjemné, ale na druhú stranu môžu byť oproti drevu často omnoho pevnejšie a odolnejšie. A to aj z hľadiska celkovej životnosť. Aj v tomto smere tak je dôležité zamyslieť sa nad tým, aká varianta bude pre vaše deti tá správna, a ktorá sa bude do ich izby tiež hodiť. V niektorých prípadoch však nie sú výnimkou ani kombinácia oboch.

800px-Bunk_bed11

Poschodové postele sú ideálnou voľbou, ako ušetriť miesto v detskej izbe.

 

Obe deti by mali mať dostatok priestoru

Pokiaľ si však poschodovú posteľ predstavujete ako úzke, nepríjemné a kovové palandy známe napríklad z mnohých kasární alebo ubytovní, rozhodne ste na omyle. Moderné poschodové postele totiž spĺňajú tie najnáročnejšie požiadavky na dokonalú kvalitu spánku, a to hneď oboch detí. Základom tak sú dokonale priestranné postele čo na šírku, ale aj z hľadiska dĺžky. Logicky by ale mal daný typ postelí spĺňať aj to, aby malo každé dieťa dostatok miesta nad hlavou. Horná posteľ by teda mala byť v tej správnej výške, a to také, aby nebola príliš blízko spodného dieťaťa, a to horná naopak nebolo príliš blízko samotného stropu.

Ideálny pre deti akéhokoľvek veku

Hoci je tento typ postelí najčastejšie spájaný s tými detskými variantmi, sú využívané aj v trochu odrastenejším veku. Napríklad aj v čase, keď obaja súrodenci študujú na strednej škole, pretože aj to je doba, kedy ešte stále býva aj u rodičov. Výnimkou ale nie sú ani poschodové postele pre starších potomkov, ktorí ešte nevzlietli z hniezda. Logicky ale musí kvalita daných posteľou s pribúdajúcim vekom stúpať, a to hlavne čo do prípadných rozmerov, tak aj do celkovej nosnosti, ktorú by dané postele rozhodne mali mať. Jedine tak budú môcť slúžiť v týchto pre niekoho už pomerne vyšších rokoch.

Výber je na našom trhu široký

Vzhľadom k rôznym variantom a možnostiam dnes našťastie nie je problémom zvoliť skutočne dokonalú posteľ, ktorá zaujme hneď v niekoľkých smeroch. Ako do rozmerov, tak do materiálov, prevedení, alebo celkovej konštrukcie. Samozrejme ten najbohatší výber dnes nájdeme na internete, odkiaľ si možno danú posteľ tiež objednať. Vzhľadom k súčasným konštrukciám a celkovým zostavám dnes nie je problémom ani kompletné zmontovanie priamo u vás doma. Keďže do seba jednotlivé časti skvele zapadajú, zvládne to aj menej zručný jedinec, ktorý tak zostaví posteľ treba svojim potomkom.

Výsledný vzhľad postele by ale mal vždy korešpondovať aj celkovým nádychom izby. Kým u bežných posteľou možné danú harmóniu vykonať pomerne dobre a ľahko, postele poschodové sú vzhľadom k svojim rozmerom podstatne väčší. Napriek tomu sa ale aj do detskej izby dajú zasadiť tak, aby tu pôsobili dobrým a prirodzeným dojmom. A čo hlavne, dajú sa zasadiť do miestnosti aj tak, aby dokázali hlavne ušetriť čo najviac miesta, a to logicky práve v oblasti podlahy.