Vybrať posteľ pre vaše dieťa nemusí byť jednoduché. Najmä ak chcete, aby vďaka nej vaše dieťa malo skutočne dokonalý a ničím nerušený spánok. V tomto smere si tak povieme, ako by mala byť detská posteľ správne vyberaná, a na aké aspekty je nutné sa v súčasnosti zamerať. Jedine tak si môžete byť istí, že konkrétne vybrané detské postele budú rozhodne spĺňať všetky vaše požiadavky.
Tým hlavným je kvalita materiálu
Čo by malo byť úplným základom pri výbere, to je kvalita použitého materiálu. Ak v tejto oblasti niečo jasne vedie, potom je to logicky drevo, alebo jeho imitácie. Ide totiž o prírodný materiál, ktorý sa dnes hodí do všetkých interiérov, nehľadiac na to, v akom štýle sú designované. Logicky tak drevené detské postele skvele padnú aj do detskej izby, či už je zariadený akokoľvek.
Drevo navyše vynikne svojimi vlastnosťami čo do samotnej kvality. A to ako z hľadiska dlhej životnosti, tak z hľadiska celkovej odolnosti namáhaniu. Na to je treba dať obzvlášť pozor, pretože vaše dieťa nebude na posteli len spať, pretože obľúbená kratochvíle detí je hlavne skákanie na posteliach. A tá správna by to mala vydržať.
Z hľadiska najlepšie voľby rozhodne vedie masív, teda použité surové opracované drevo. To môže mať mnoho podôb, a to od dreva smrekového, po bukové, alebo napríklad dubové. Posledné spomínané varianty sú čo do odolnosti najlepšie, ale logicky aj najdrahšie.
Aká zvoliť konkrétny rozmer?
V oblasti materiálov teda už máme jasno, a tak je treba pristúpiť k časti, ktorá sa týka rozmerov. Tu pozor na jednu dôležitú vec, a to takú, že vaše dieťa deň po dni rastie, a tak mu posteľ kúpená presne na mieru nemusí po niekoľkých mesiacoch, alebo po roku stačiť. Teda z hľadiska dĺžky, ktorou je určite nutné vyberať s ohľadom na dostatočnú rezervu. Všeobecne sa uvádza, že by plocha mala dlhšiu o minimálne 15 centimetrov, než je aktuálna detská výška. Oveľa lepšou voľbou je ale dbať na oveľa väčšie rezervy, a to aj s ohľadom na aktuálne vek. Je dobré mať na pamäti, že v budúcnosti budete meniť detskú posteľ za plnohodnotné lôžko, a tak by daná zmena mala byť priama, bez medzičlánku v podobe postele ďalšie.
S ohľadom na konkrétne rozmery je potrebné brať do úvahy aj šírku. Tým najmenším odporúčaným rozmerom je 80 centimetrov, ale opäť platí, že v prípade, že chcete dopriať vášmu potomkovi väčší komfort, je dobré zvoliť aspoň metrovú variantu. Posledným dôležitým rozmerom je výška, teda rozmer od podlahy po spodnú časť postele. Tá by nemala byť väčšia ako 30 centimetrov, a to preto, aby sa dieťaťu lepšie vstávalo. Druhým dôvodom tejto výšky môže byť aj prípadné riziko pádu, ktoré z tridsiatich centimetrov nie je toľko rizikové s ohľadom na zdravie detí. Zmierniť riziko pádu možno samozrejme ochrannými prvkami, hlavne v podobe rôzne dlhých, alebo rôzne vysokých zábradlia.
Ako vyriešiť spoločnú izbu súrodencov?
Spomínaná pravidlá ohľadom samotného výberu platia vo všetkých prípadoch. Drobnou komplikáciou ale môžu byť menšie byty, kde nastáva otázka, či väčšinu priestoru v izbe zabrať dvoma posteľami, alebo radšej zvoliť tie poschodové. Tieto detské postele logicky nie sú ničím výnimočným a v mnohých bytoch sú dnes veľmi dobrou voľbou. Úžitková plocha podlahy totiž zostane využitá rovnako, ako v prípade jednej jedinej postele, a tak zostane aj dostatok priestoru na hranie.
V prípade výberu týchto variantov stále platí všetko vyššie uvedené. Len treba skutočne prihliadnuť na kvalite materiálu, ale aj k bezpečnostným prvkom zvlášť u vyššie položené postele. S ňou súvisí aj prístup, či bude realizovaný pomocou rebríka, alebo schodíkov. Rozhodne by táto varianta mala zodpovedať aj veku dieťaťa, inak sa môže stať veľmi nebezpečnú, a pre dieťa i stresujúce.